Tandeta z Polski ? Nie do końca …

Na przełomie poprzedniego i bieżącego roku większość analityków z zadowoleniem komentowała pozytywne prognozy polskiego eksportu w 2014 r., wydarzenia na Ukrainie pogorszyły jednak te perspektywy. W obecnych warunkach dobrym wynikiem wydaje się być zachowanie ubiegłorocznego wyniku.

    Warto zaznaczyć, że w 2013 r. polskie produkty sprzedawane zagranicą zostały wycenione na rekordową kwotę blisko 153 mld euro. Z kolei jak podaje Główny Urząd Statystyczny w ciągu pierwszych trzech kwartałów obecnego roku zagraniczni konsumenci wydali na nasze towary już 120,5 mld euro, czyli o 4,6% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Wynik można uznać więc za całkiem dobry. Po mimo tego polskie przedsiębiorstwa posiadające swoich odbiorców na wschodzie z dużym niepokojem przyglądają się kryzysowi na Ukrainie. Nasilenie konfliktu może oznaczać rozszerzenie embarga, a być może nawet początek wojny handlowej pomiędzy Unią Europejską, a Rosją. W takiej sytuacji nawet kolejne społecznościowe akcje takie, jak modne w ostatnim czasie masowe jedzenie jabłek mogą nie uratować polskich firm przed kłopotami.

Polski eksport = owoce i warzywa ?

    Obiegowa opinia, z którą zapewne w ciemno zgodziłaby się spora grupa Polaków głosi, że na nasz eksport składają się głównie warzywa, owoce, produkty pochodzenia zwierzęcego itp. – ogólnie rzecz biorąc produkty nisko przetworzone. Z kolei towarów z zakresu nowych technologii, które charakteryzują się większą wartością dodaną jest raczej mało. Co ciekawe taki stan rzeczy nie znajduje jednak potwierdzenia w danych GUS.

Wartość eksportu polskich produktów wg sekcji nomenklatury CN w 2013 r.

eksport

Źródło: http://stat.gov.pl/

    Jak widać z powyższego zestawienia w ubiegłym roku polskie firmy sprzedały zagranicę produkty o największej wartości właśnie z grupy maszyn, urządzeń  oraz sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego. Najmniej za nasze towary zapłacili kupcy broni, dzieł sztuki oraz tłuszczy i olejów. Wydaje się więc, że nie powinniśmy się wstydzić naszej produkcji, zwłaszcza, że w ostatnich latach poza naszym krajem znajduje się na nią coraz więcej chętnych.

Dział Analiz Księgowych

MACC Partners Sp. z. o.o.

Tagi: