W październiku aż 97% funduszy inwestycyjnych przyniosło zyski!

Za nami rewelacyjny miesiąc, obfitujący w wiele pozytywnych wydarzeń. Dzięki silnemu odreagowaniu na większości parkietów aż 432 z 443 funduszy przyniosło zyski! Wszystkie zarobiły średnio 2,73% w niecały miesiąc, czyli tyle, ile dobra lokata przynosi w ciągu całego roku. Tylko 11 funduszy wygenerowało straty i w większości były one minimalne.

Po blisko dwóch kwartałach zawirowań i spadków na globalnych parkietach wreszcie nastąpiło silne odreagowanie. Wpływ na to miały niewątpliwie zapowiedzi głównych banków centralnych co do dalszego, liberalnego kierunku działań. Pierwszy rozpoczął Mario Draghi, który poinformował o możliwym przedłużeniu i ewentualnym rozszerzeniu programu luzowania ilościowego przez EBC. Następną „gołębią” informacją był komunikat FED dotyczący pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz decyzja o obniżeniu stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin. W ślad za tymi informacjami wzrosty odnotowały wszystkie główne indeksy giełdowe. W Europie giełdy wzrosły najsilniej od 2009 roku. Świetny wynik zanotował DAX, który zyskał ponad 12%, przerywając tym samym sześciomiesięczną falę spadków. Francuski CAC40 wzrósł o 9,93%, a hiszpański IBEX35 i portugalski PSI20 zyskały kolejno 8,38% i 8,35%.

Na Wall Street trzy główne indeksy odnotowały najlepszy miesiąc od 2011 rok, zwyżkując o 8,3% (S&P500), 8,5% (DJ) oraz 9,4% (Nasdaq). Wzrosty zawitały również wreszcie na najważniejszych rynkach wschodzących począwszy od Chin (SSE COMP zyskał 10,8%), przez Turcję (XU100 wzrósł o 7%) na Argentynie kończąc (Merval zyskał aż 26,97%!). Niestety po raz kolejny pozytywne wydarzenia na światowych rynkach ominęły Warszawę. WIG zwyżkował o „skromne” 0,9%, natomiast WIG20 stracił 0,31% i tym samym zaliczył szóstą z rzędu miesięczną przecenę.

10 najlepszych funduszy w październiku 2015.jpg

W tak sprzyjających warunkach prawie wszystkie fundusze zdołały wypracować dodatnie stopy zwrotu. Spośród 443 przeanalizowanych przez nas funduszy inwestycyjnych otwartych aż 432 zyskało. Co więcej, 13 z nich wygenerowało bardzo duże zyski przekraczające 10%, a kolejne 69 uzyskało stopy zwrotu w przedziale od 5% do 10%. Warto również podkreślić, że w październiku tylko 11 funduszy wygenerowało straty i w większości były one minimalne.

W październiku najlepszym wynikiem może pochwalić się fundusz Investor Ameryka Łacińska, który zyskał aż 13,8%. Fundusz ten inwestuje przede wszystkim w jednostki uczestnictwa emitowane przez subfundusz DWS Invest Latin American Equities. Lokuje on aktywa w akcje i inne papiery wartościowe spółek mających siedzibę w krajach Ameryki Łacińskiej, a w szczególności w Brazylii, Argentynie, Chile, Kolumbii, Meksyku i Wenezueli. Na kolejnych dwóch miejscach z bardzo dobrymi wynikami uplasowały się fundusze inwestujące w Turcji, a konkretnie Arka BZ WBK Akcji Tureckich, który zyskał 12,25% oraz Quercus Turcja odnotowujący wzrost na poziomie 12,14%. W pierwszej „dziesiątce” z niewiele gorszymi wynikami znalazł się również UniAkcje: Turcja (+10,6%).

10 najgorszych funduszy w październiku 2015.jpg

Zdecydowanie najgorszym funduszem minionego miesiąca okazał się najlepszy fundusz trzeciego kwartału, czyli Eurogeddon ze stratą wynoszącą aż 8,27%. Polityka inwestycyjna zakładająca „katastrofę” na rynkach finansowych nie mogła się sprawdzić w październikowych, pozytywnych nastrojach. W czołówce najgorszych funduszy, ale już z niewielkimi stratami, znalazły się fundusze typu short, których zadaniem jest zarabianie w okresach spadków na giełdach.

Piotr Nowak
Dyrektor ds. produktów
inwestycyjnych i ubezpieczeniowych